Program PIT Format

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych. Wielu podatników będzie chciało rozliczyć swój podatek za pomocą programów do tego służących. Wiadomo, że jest to dużo bardziej komfortowe od standardowego wypełniania urzędowych druków. W sieci jest oczywiście bardzo dużo tego rodzaju programów. Warto więc zastanowić się, który z nich jest dla nas najlepszy, żeby wybrać jeden i dzięki niemu rozliczyć się szybko, łatwo i bezproblemowo.

Istnieje kilka aspektów, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego programu. Pierwszym punktem powinna być jego przejrzystość. Sprawia to, że jest łatwy w obsłudze, dzięki czemu podatnik rozliczy się dużo szybciej. Po drugie, musi być bardzo bezpieczny. Rozliczenia PIT są prywatną kwestią każdego podatnika, z tego względu dane te nie powinny być udostępniane osobom trzecim bez jego zgody. Bezpieczeństwo programu do rozliczeń PIT jest jedną z najważniejszych jego cech. Obecnie większość z nich posiada już te funkcje, dlatego wybór staje się bardzo trudny.

O programie

Program PIT Format daje możliwość rozliczenia się w niecałe 5 minut, przesyła deklarację elektronicznie do urzędu skarbowego i zapewnia dodatkowo weryfikację poprawności wypełnienia formularza. Ten ostatni aspekt jest bardzo istotny, gdyż wypełnianie korekty PIT jest czasochłonne i może powodować w, skrajnych przypadkach, nałożenie kary na podatnika.

Dokładnie takie same funkcje proponuje Program Pit 2018/2019, lecz w opinii użytkowników nie jest on tak intuicyjny i łatwy w obsłudze.

Pobierz za darmo

Program PIT Format można pobrać za darmo:

Program PIT 2018/2019
Opis: Program do PIT
Rok:
Wymagania: WINDOWS: 8, 7, VISTA, XP, 98
Kategoria: Program do PIT
Rozmiar: 11,6M
Ilość użytkowników programu: 4,000,000 - 4,500,000
Ocena:
4.7 (5133)
Licencja: Freeware0.0

Potwierdzenie złożenia deklaracji

Wysyłając deklarację przez internet bardzo ważny jest fakt, czy program jest zgodny z systemem ministerstwa finansów i czy nadaje Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO).

Znane są przypadki, gdzie programy dawały fałszywą możliwość rozliczenia przez e-deklarację i wysyłały UPO bardzo przypominające oryginał. Przez taki proceder wielu podatników nie rozliczyło w terminie, co oczywiście skutkowało karami. W tej kwestii bardzo bezpieczny będzie program dostępny na stronie ministerstwa finansów. Jest on jednak skuteczny tylko przy mało skomplikowanych rozliczeniach.

Jeśli podatnik posiada kilka źródeł dochodu, korzysta z wielu ulg bardziej pomocny staje się program z kreatorem, taki jak PIT Format. Prowadzi on podatnika "za rękę" przez cały czas, sam wszystko automatycznie oblicza i dodatkowo informuje o wszelkich nieprawidłowościach.

Bez dodatkowych kosztów

Dodatkową zaletą programu do rozliczenia PIT może być to, że jest darmowy. Obecnie prawie wszystkie posiadają już taką cechę. Ważny może być fakt, że wiąże się to często z przekazaniem 1% podatku na określoną już organizację użytku publicznego. Warto też wspomnieć o programach, które można zakupić z gazetą jako dodatek. Najbardziej znane są te dodawane do Gazety Wyborczej i Rzeczpospolitej.

Oczywiście istnieje też możliwość bezpłatnego ich pobrania ze stron internetowych, jeśli ktoś na przykład spóźnił by się z zakupem. Przy pobieraniu z internetu powinno się koniecznie zwrócić uwagę na rok, z którego pochodzi ten program. Jest to ważne z tego względu, że z roku na rok są one uaktualniane. Jeśli więc ktoś przez przypadek ściągnie program z lat poprzednich, niektóre funkcje mogą być już nieaktualne z powodu zmian w prawie podatkowym.

Dodatki w programie

Kierując się wyborem najlepszego programu do rozliczeń PIT, można sprawdzić który z kandydatów posiada przydatne dodatki. Przykładowo w programie PIT Format można sprawdzać bieżące kursy walut, zapoznać się z najnowszymi przepisami prawnymi dotyczącymi podatków oraz odnośniki do innych przydatnych funkcji. Zazwyczaj wszystkie dostępne w sieci programy mają podobne funkcje, lecz należy sprawdzić, czy są to najnowsze wersje. Na koniec warto zwrócić też uwagę czy zawierają one zakładkę pomoc. Dla wprawionych podatników może być to mało istotna informacja, lecz dla nowicjuszy często okazuje się to kluczową kwestią.